Przewodnik po Wałbrzychu – spotkanie #1

Dziś Karol Czaj, zajmujący się projektem pod roboczym tytułem „Przewodnik po Wałbrzychu” opowiadał o swoich planach. Celem projektu jest stworzenie aplikacji internetowej, której głównym zadaniem będzie gromadzenie informacji o niezwykłych miejscach w naszego miasta.

Podczas prezentacji zobaczyliśmy zbiór wszystkich propozycji, sugestii i możliwości, które Karol zbierał podczas mniej oficjalnych rozmów w B-10. Każde z nich wymagało zatrzymania się nad nim, rozważenia jego integracji w projekcie. Z tych wszystkich pomysłów wyłonił się jeden, który uznaliśmy za punkt wyjścia do działania. Budowana przez społeczność baza „smakowitych” miejsc, takich, które mają za sobą historię, legendę, anegdotę ma zachęcać do wyruszenia w Wałbrzych.

Najbliższymi celami jest zaproszenie na spacer, który zaplanuje Karol. Podczas wspólnego wyjścia popatrzymy na konkretne oczekiwania od mobilnego rozwiązania do dzielenia się swoimi ścieżkami oraz napotkanymi miejscami, budynkami, rzeźbami, widokami.

Dzięki temu, że omówiliśmy wiele możliwych funkcjonalności aplikacji łatwiej będzie nam podczas spaceru wybierać te, które są potrzebne w pierwszym etapie tworzenia aplikacji, oraz tych, które nie będą potrzebne.

Mówienie o aplikacji otworzyło rozmowę o wałbrzyskich atrakcjach, historiach, wspomnieniach. Spotkanie przy stole i prowadzenie rozmów o naszych wycieczkach, spotkanych ludziach to doświadczenie, które próbować będziemy przenieść do aplikacji.

Poza rozwiązaniem cyfrowym potrzebne jest nam spotykanie się, weryfikowanie zawartości bazy danych, wymiana zdjęć i opowieści. Wartością tego co będzie można znaleźć w przewodniku będzie to, że będą to treści, o których będziemy rozmawiać. Poza zbudowaniem rozwiązania technologicznego istotne w tym projekcie będzie zbudowanie nowej oraz zaproszenie istniejących społeczności wałbrzyskich piechurów, rowerzystów itd.

Po prezentacji udało nam się przekonać Karola, by pokazał nam to co powstało do tej pory. Poznaliśmy Piotra, sąsiada z dołu, który zajmuje się pszczelarstwem. Spodziewamy się owocnej dalszej współpracy w obszarze budowania rozwiązań internetowych oraz tworzenia prototypów w naszym makerspace.

Nim powstanie Przewodnik po Wałbrzychu chcemy zapytać: Jak uważasz, jakie miejsca koniecznie powinny znaleźć się w przewodniku, co każdy powinien zobaczyć?